Glicynia chińska, słodlin chiński, wisteria chińska (Wisteria sinensis Sweet) -
pnącze ozdobne z rodziny bobowatych.
Kwitnące pnącze o silnych pędach, wijących się prawo i lewoskrętnie. Osiąga do 10 m wysokości, a w sprzyjających warunkach nawet do 18m. Przyrost roczny sięga od 1-3metrów. Wymaga bardzo silnych podpór. Liście nieparzysto złożone o całobrzegich listkach.
Zdjęcie pochodzi z http://ogrod-amat.strefa.pl/
Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty mogą być niebieskie, białe i jasnofioletowe zwisają w gronach do 30 cm długości. Grona wyrastają na końcach krótkich bocznych pędów lub tegorocznych długopędów. Owoc stanowi strąk do długości około 10- 15 cm, w którym znajduje się kilka nasion.
Wisteria głównie występuje w Ameryce Południowej, Azji Wschodniej. W naszym klimacie można spotkać dwa gatunki. Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) charakteryzuje się długimi gronami kwiatowymi ok. 20-50 cm. Kwiaty są silnie pachnące i najczęściej mają kolor fioletowy, fioletowo-niebieski, a nawet biały (Longissima Alba ). Ten gatunek jest najbardziej odporny z glicynii. Pochodzi z Japonii.
Glicynia rośnie na glebach świeżych, żyznych i przepuszczalnych. Wymaga nawożenia obornikiem i nawozami fosforowymi i gleby odkwaszonej (wapnujemy). Stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Najlepiej na południowej ścianie budynku. Kwitnienie następuje dopiero po kilku latach.
Po posadzeniu glicynii główny przewodnik przycinamy do wys 1m i usuwamy boczne pędy. Latem gdy roślina wypuści nowe pędy boczne dwa najsilniejsze przywiązujemy do podpór, najlepiej pod katem 45º i przycinamy je do wysokości 3-4 zdrowych pąków. Końcówkę przewodnika również przycinamy. Dolne odrosty usuwamy. Wiosną odczepiamy boczne rozgałęzienia od podpory i obniżamy je do poziomu i ponownie mocujemy, wcześniej przycinając jedną trzecią ich długości. Przewodnik tniemy na wysokości ok. metra od rozgałęzienia. Latem przycinamy boczne pędy do 3-4 pąków i z kolejną parą rozgałęzień czynimy tak jak wcześniej. Usuwamy dolne odrosty. Wiosną przycinamy boczne pędy o jedną trzecią ich długości i przewodnik. W ten sposób tniemy, aż roślina nie zakryje nam miejsca, które jej przeznaczyliśmy. Dojrzałe rośliny, które już zakryły przeznaczoną im powierzchnię, tniemy tak, aby się zbyt nie rozrosły, albo by pobudzić je do rozkrzewiania się. Gdy je pozostawimy bez podcinania staną się kłębowiskiem, poplątanych pędów. Zbyt zagęszczone pędy można przycinać o 15 cm, co 2 tygodnie w ciagu lata. W fazie spoczynku rośliny (wczesną wiosną) skracamy pędy kwitnące o 7-10cm, w kierunku pędu głównego, zostawiając dwa-trzy pąki na kwitnących pędach. Pąki kwiatowe są większe, ciemniejsze i pokryte włoskami, dlatego łatwo je rozpoznać od pąków wegetatywnych. Po kwitnieniu przycinamy nowe pędy do 15 cm. Wymaga przykrycia na zimę, gdyż jest nieodporna na mrozy.
Glicynie rozmnażanie z nasion kwitną dopiero po upływie kilku a nawet kilkunastu lat. Jeśli chcemy cieszyć się tymi pięknymi kwiatami wcześniej niż przed upływem tego czasu to najlepiej kupujmy glicynię szczepioną.
Glicynia Chińska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz